A+ R A-

Dragoş Daniel - Un baschetbalist ocnamureşan din lotul naţional

Email

De la plecarea prematură a lui Emil Huiculescu, baschetul a pierdut teren în Ocna Mureş în detrimentul fotbalului şi al voleiului. Dar orașul nostru, Ocna Mureş este prezent şi în baschet la cel mai înalt nivel; începând din anul 2012, Dragoş Daniel GHEORGHE, este o prezenţă constantă în loturile naționale ale României, sportivul născut în orașul nostru, jucând la Campionatele Mondiale şi Europene la care naționala de juniori a României este mereu prezentă.

 

Anul acesta Dragoş, este prezent cu naționala U 20 a tării noastre în Grecia la Campionatul European, unde România face parte din grupa D alături de echipele din: Bosnia Herțegovina, Croația, Bulgaria şi Slovacia.

Dragoș este născut la Ocna Mureş pe 23 ianuarie 1996, măsoară 201 cm şi joacă pe postul de pivot; a fost component al Echipei U Banca Transilvania Cluj, până în această vară când a decis să se transfere la echipa din Sibiu - CSU Atlassib.

Să-i urăm multă bafta şi poate în scurt timp Ocna Mureş va avea şi un Campion Național la Baschet seniori!

Listare copiere alb negru si color, tipar digital, productie publicitara, carti de vizita in Cluj
mobilier rustic gradina

Vizitatori online

Avem 111 vizitatori online