A+ R A-

Dragoş Daniel - Un baschetbalist ocnamureşan din lotul naţional

Email

De la plecarea prematură a lui Emil Huiculescu, baschetul a pierdut teren în Ocna Mureş în detrimentul fotbalului şi al voleiului. Dar orașul nostru, Ocna Mureş este prezent şi în baschet la cel mai înalt nivel; începând din anul 2012, Dragoş Daniel GHEORGHE, este o prezenţă constantă în loturile naționale ale României, sportivul născut în orașul nostru, jucând la Campionatele Mondiale şi Europene la care naționala de juniori a României este mereu prezentă.

 

Anul acesta Dragoş, este prezent cu naționala U 20 a tării noastre în Grecia la Campionatul European, unde România face parte din grupa D alături de echipele din: Bosnia Herțegovina, Croația, Bulgaria şi Slovacia.

Dragoș este născut la Ocna Mureş pe 23 ianuarie 1996, măsoară 201 cm şi joacă pe postul de pivot; a fost component al Echipei U Banca Transilvania Cluj, până în această vară când a decis să se transfere la echipa din Sibiu - CSU Atlassib.

Să-i urăm multă bafta şi poate în scurt timp Ocna Mureş va avea şi un Campion Național la Baschet seniori!

Vizitatori online

Avem 60 vizitatori online